Alexander Abreu (Havana D’ Primera)
Interju sa jednim od glavnih likova današnje Timba muzike, Alexandreaom Abreu:
Prvi album Havana D’Primera benda se zvao Haciendo historia (stvaranje istorije). Od kad su se 2007 sastala 15 all-star kubanskih muzičara, ovaj bend stvara istoriju sa eksplozivnim nastupima. Većina njih je sviralo zajedno u predhodnim decenijama, tako su se upoznali i tako je i krenula njihova priča.
1990. godine naglo su se krenuli širiti bendovi timbe, kao što su NG La Banda, Charanga Habanera, Paulito FG, Manolín “El Médico de la Salsa”. I naravno da ne zaboravimo da spomenemo pionire timbe kao što su Los Van Van i Irakere koji su isto puno doprineli popularnosti timbe. Al krajem decenije mladi u Havani su više bili zainteresovani za DJ-eve reggaetona, cubatona. Hiphop je brujao kroz prozore, i nešto se trebalo uraditi da timba ne nestane.
Haciendo histora je bio uzvik, poziv za timba bendove. Prva pesma na albumu, koju je Alexander Abreu napisao, Resumen de los 90s (Sažetak 90ih godina), je pesma koje je bila namenjena da podseti sve, da ne zaborave ovaj stil, i da najavi šta se sve prirpema u svetu timbe u buduće.
Pre nego što je postao osnivač i mzički direktor benda, Alexander Abreu Manresa se lepo polako penjao po stepenicama muzičkog sveta. Sa 10 godina je krenuo da svira trubu, i muzički se obrazovao u jednom malom konzervatorijumu Cienfuegos. Posle se preselio u Havanu da studira u Escuela Nacional de Arte (ENA). Nakon diplomiranja od 1994. godine svirao je trubu sa bendovima kao Paulo FG y Su Elite i snimao u studiju sa Isaac Delgado, Mayito Rivera, Manolin, Los Van Van, Irakere, i još sa mnogim drugima. U 2000. godini sa strane Timba.com sajta proglašen je kao Najbolji Trubač Timba Muzike. A pomoću kompilacije La rumba soy yo je osvojio i Latin Grammy nagradu.
Alexander sa HDP nije hteo da rizikuje, sam je birao najbolje muzičare koje je kroz godine upoznao. Danas u bendu sviraju 3 trube, 2 trombona, timbales, konga, bogos, gitara, bas, piano, violina ako gledamo kompletni sastav. Većina muzičara koji danas sviraju su u bendu od samog početka. Kad je HDP krenula sa postavom od 15 muzičara, svi su mu govorili da je lud, i da bend sa toliko muzičara ne može opstati. I eto ih danas, jači nego ikad, u početku sa kompozicijama Aleksandra a dans već ceo bend učestvuje u njemu.
“Ovo je definitivno timba, to je činjenica” kaže Abreu, ali “Nama kubancima timba izlazi iz krvi, ali HDP ga mixuje sa jazzom, različitim karibskim ritmovima, sa kalipsom i puertorikanskom salsom”
Možda ovo čudno zvuči od čistog kubanskog muzičara, al on je pravi inovator, želi da bude otovren i prema drugim muzičkim stilovima. da mu daju inspiraciju. “Puertorikanci su nas naučili mnogo toga”, kaže on. “Mnogi Kubanci misle da je puertorikanska salsa malo hlada, ali ja se ne slažem sa time. Puertorikanski perkusionisti su jako dobri. Naravno u našoj muzici možete čuti i puna vrelik taktova kubanske rumbe”
Alexander je kompozitor skoro svih HDP pesama, i njegovi tekstovi su jedan od ključnih stvari koje razlikuju ovaj bend od ostalih novijih, a i starijih bendova. Njegovi tekstovi su inspirisani njegovim ličnim doživljajima, i iskustvom o životu na Kubi. Ponekad se u 5 ujutro probudi setići se nekih stihova, a ponekad na aerodromu putujuću na neki od nastupa. Čak se desi da svirajući neku drugu pesmu, smisli nešto novo. Tako se rodila i pesma Carita Pasaprote, jedna od njihovih najpoznatijih.
Pored toga što je fenomenalan muzičar i kompozer, pevač i vođa benda, Abreu se nedavno pojavio u filmu i kao glumac. U pitanju je film Emira Kušturice, 7 Days in Havana koji se pojavio 2012. godine. On je bio kubanski pomoćnik vrlo pijanog režisera.
Prevedo na sajta: http://havana-cultura.com/.
Dosad imaju tri albuma:
2015 : LA VUELTA AL MUNDO
2013 : PASAPORTE
2009 : HACIENDO HISTORIA